Omuzda Glenoid Labrum Yırtılması

Labrum, omuzdaki yuva şeklindeki eklem yüzeyinin etrafını saran daire biçimindeki kıkırdağımsı yapıdır. Labrum genellikle önemli bağların yapıştığı alandır; rotator manşet tendonları ve kaslarıyla birlikte omuz eklemini destekler. Omuz dayanıklılığı için çok önemlidir, yırtıldığında kısmi ya da komple omuz çıkması oluşabilir.

En yaygın olan labrum yaralanmaları, SLAP ve Bankart adı verilen yaralanmalardır. SLAP yırtıkları, biseps tendonunun omuza bağlandığı eklemin üst kısmında oluşur. Bankart yırtıkları ise tipik olarak genç hastalarda omuz çıkması nedeniyle meydan gelir.

Bu iki tür yırtılma da ağrıya neden olur ve normal omuz hareketlerinin yapılabilmesini zorlaştırır.  Bankart yırtıklarında özellikle, hastalar omuzun yerinden kayması veya omuzda çıkık oluşmasından endişe duyarlar. SLAP yırtığı olan hastalar ise omuzda takılma ve atlama hissiden ve ağrıda yakınırlar.

Ne yazık ki, özellikle sporcularda labral yırtılmaları önlemek çok güçtür. Çünkü aşırı hareketler yaralanma ihtimalini artırmaktadır. Sporcular labrum yırtılmalarına eğilimli olsa da, travmatik olay (örneğin merdivenden düşmek gibi) yaşayan özellikle yaşlı kişiler de risk altındadır.

Labral yırtıklar genellikle kapalı (Artroskopik) ameliyatla onarılır. Bu işlemde omuz eklemi çevresinden küçük kesiler açılır. Bu kesilerden özel fiberoptik kameralar yardımı ile eklem içindeki sorun belirlenir. Sonrasında özel dikişli vidalar ile yırtık dokular onarılır. Cerrahi onarım sonrası hastalar birkaç hafta süre ile omuz askısı kullanırlar. Dokunun iyileşmesi elde edildikten sonra fizik tedavi programına başlanır.